Accor, 2023 yılı finansal sonuçlarını açıkladı: Grup geliri 5 milyar euroyu aştı

Accor, 2023 yılı finansal sonuçlarını açıkladı: Grup geliri 5 milyar euroyu aştı

ABONE OL
Accor, 2023 yılı finansal sonuçlarını açıkladı: Grup geliri 5 milyar euroyu aştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DÜNYANIN ÖNDE GELEN ARTIRILMIŞ MİSAFİRPERVERLİK GRUBU ACCOR, 2023 YILINA AİT FİNANSAL SONUÇLARINI AÇIKLADI. ACCOR’UN GRUP GELİRİ, 2022 YILINA KIYASLA YÜZDE 20 ARTARAK 5 MİLYAR 56 MİLYON EURO’YA ULAŞIRKEN, FAVÖK 1 MİLYAR EUROYU AŞTI. NET KÂR GRUP PAYI İSE YÜZDE 57 ARTIŞLA 633 MİLYON EUROYA YÜKSELDİ.

110’u aşkın ülkede 5 bin 500’den fazla oteli bulunan, Türkiye’de ise 68 otele sahip Accor, 2023 yılında işletme ve finansal performanslar açısından yeni rekorlara imza attı. Pandemi süreci sonrasında toparlanmanın yaşandığı 2022 yılının ardından, Accor’un faaliyet gösterdiği tüm bölgeler ve segmentlerde güçlü bir büyüme yaşandı. Bu kapsamda Grup geliri 2022 yılına kıyasla 5 milyar euro bandını geçerken, FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr) rekor kırarak 1 milyar euroyu aştı. Mevcut oda başına gelir ise yüzde 23 artış gösterdi. Bu sağlam performans, Grup’un paydaşlarına yıl boyunca toplam 676 milyon euro geri dönüş yapmasını da sağladı.

Ayrıca Accor, 2023 yılında toplam 291 otel açılışı gerçekleştirdi, bu da 41 bin odaya karşılık geldi. Grup’un 2023 yılı Aralık ayına gelindiğinde ise toplam 5 bin 584 otel portföyü bulunuyordu.

“2023 yılında rekor düzeyde sonuçlar elde ettik”

Accor Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Sébastien Bazin, finansal sonuçlara ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi: “ Accor, 2023 yılında rekor düzeyde sonuçlar elde etti ve FAVÖK, tarihinde ilk kez 1 milyar euro barajını aştı. Bu başarının birçok nedeni olmasına rağmen, bu sağlam performansları ile grubumuzun ekiplerine atfedilebilir. Onlara, bağlılıkları ve bilgi birikimleri için teşekkür etmek isterim; çünkü gücümüz, her gün markalarımızın itibarını tutkulu ve cömert bir misafirperverlik duygusuyla artıran kadın ve erkeklerimizden gelmektedir.

 

Geçtiğimiz yıl boyunca Grup, tüm segmentlerde ve coğrafyalarda büyüme kaydederek hafif varlık modelinin gücünü, bir yanda Premium, Orta Ölçekli ve Ekonomi, diğer yanda Lüks ve Yaşam Tarzı olmak üzere iki bölüme dayanan organizasyonunun verimliliğini, markalarının cazibesini, dağıtım ile sadakat araçlarının gücünü ve mali disiplinini ortaya koydu. Öte yandan jeopolitik ortam ise karmaşıklığını korurken, 2024 yılı büyümeyi desteklemeye devam edecek olan önemli uluslararası etkinlikler açısından zengin geçecek ve biz de yeni yıla güvenle başlıyoruz. Accor, cesur büyümesini sürdürmek, hissedarları ve ortakları için değer yaratan öncü, sorumlu bir konaklama endüstrisi vizyonunu hayata geçirmek adına ideal bir konumda yer alıyor.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.